Ukrajnába utazik az Európai Parlament elnöke
Roberta Metsola útjának részleteit nem hozták nyilvánosságra.
Roberta Metsola útjának részleteit nem hozták nyilvánosságra.
Az Európai Unióba menekülő ukrán nők helyzetét és az őket fenyegető veszélyeket vitatta meg kedd délután az Európai Parlament Nőjogokért és a Nemek Közötti Egyenlőségért felelős bizottsága. A bizottság szerint az európai szintű koordináció elengedhetetlen lesz a nők és gyermekek hatékony védelmének biztosításához.
Már a 2024-es európai parlamenti választásokat azon szabályok alapján bonyolíthatják le, amelyeket most fogadott el az Európai Parlament Alkotmányügyi Bizottsága. A kezdeményezés nem új, azonban most kezdődött meg a jogszabálytervezet jóváhagyási folyamata, amelynek első lépése a szakbizottsági döntés volt.
Az állásfoglalás szerint Magyarországon Orbán Viktor a mezőgazdasági támogatások révén központosította, és a belső köre számára újraosztotta a vagyont.
A gyanús eredetű orosz vagyonok kitiltásával és befagyasztásával párhuzamosan Brüsszelben újra foglalkoznak azzal, hogy megtiltják azt a több államban – például Magyarországon – elterjedt gyakorlatot, hogy pénzért letelepedési engedélyt vagy állampolgárságot vehetnek az EU területén kívülről érkezők. Az Európai Parlament megszavazta vonatkozó határozatát az aranyvízumokról és aranyútlevelekről, a labda most a Bizottság térfelén pattog.
Eddig már több veszteséget szenvedett az orosz hadsereg Ukrajnában, mint a két csecsen háborúban összesen – mondta az Európai Parlamentben Olekszij Reznyikov. Az ukrán védelmi miniszter az EP külügyekkel, illetve a védelemmel és biztonsággal foglalkozó bizottságának vendége volt.
Az Európai Parlament külügyi bizottságának tagjai a bosznia-hercegovinai belpolitikáról szerettek volna képet kapni. A prímet Orbán Viktor pártfogoltja, Milorad Dodik szerb nemzetiségi vezető vitte.
Az Európai Parlament állásfoglalásban mondta ki, hogy az Európai Bizottságnak a tagállami választási naptártól független meg kell védenie az uniós költségvetést a jogállamiság megsértésével szemben. A Fidesz az LMBTQ-propagandát emlegeti.
Kaja Kallas észt miniszterelnökkel vitázott az Európai Parlament az európai biztonsági helyzetről, illetve arról, hogy mit kellene az EU-nak másként csinálnia, mint eddig. Röviden: majdnem mindent, de ez fájdalmas lesz, és sokba fog kerülni. Viszont a kontinens békéjét fenyegető Ororszország nem hagy más választást. A Fidesz a magyar ellenzéket szidta.
A civil szervezetek nagyobb támogatására és védelmére szólított fel az Európai Parlament, a Fidesz szerint azonban Soros György áll mindezek mögött.
A döntés hátteréről nyilatkozó EU-illetékes úgy fogalmazott, hogy a szankcionáláshoz előbb azt kell megvizsgálni, hogy a banknak van-e valamilyen köze az Ukrajna elleni háborúhoz.
637 igen, 13 nem szavazat és 26 tartózkodás mellett fogadta el az Európai Parlament azt a határozatot, amelyben az uniós törvényhozás az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos álláspontját rögzítette. A szöveg egyes pontjai Magyarországgal is kapcsolatba hozhatók, jogi erővel azonban nem bírnak.
Rendkívüli ülést tart az Európai Parlament Ukrajna orosz inváziója miatt. Az ülésteremben a képviselők többsége ukrán színeket viselt, és percekig tartó taps köszöntötte a karzaton helyet foglaló ukrán állampolgárokat és felszólalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is.
Az eset komoly felháborodást váltott ki.
A határon átnyúló civil szervezetek uniós szabályozásának megteremtése érdekében fogadott el állásfoglalást az Európai Parlament. A kezdeményezés szokatlanul heves reakciókat váltott ki a Fideszből.
Széles körű támogatottság alakult ki az Európai Parlamentben arról, hogy a Pegasus-ügyben vizsgálóbizottságot kell felállítani. Az elmúlt hetekben egyre gyakrabban került szóba a megfigyelési botrány, amelyet a keddi plenáris vitán a francia kormány és az Európai Bizottság is elítélt.
Brüsszelben hólavinaként nő a Pegasus megfigyelési botrány, melynek alapos kivizsgálásáról szavaz jövő héten az EP. A képviselők politikai hovatartozástól függetlenül a demokráciát, jogállamiságot, szólászabadságot féltik miközben a magyar kormány hat éve nem módosított megfigyelési szabályain egy vonatkozó bírósági határozat ellenére.
A határozati javaslatban arról írnak, hogy vannak olyan tagállamok, ahol a nemzeti kormányok tagjai is az „oligarchia részei“, az uniós pénzeket pedig saját céljaikra használják fel.
Vizsgálóbizottság, meghallgatás, parlamenti vita – felgyorsultak az események a Pegasus-botrány körül, az Európai Parlament a kémszoftverek szabályozását szeretné elérni.
Nem sokkal az Európai Bíróság jövő szerdai ítélethirdetése után már az Európai Parlament plenáris ülésének napirendjére tűzik a jogállamisági mechanizmus ügyét – értesült az EUrologus.